Eesti English Русский

Auto

Autode Chip Tuning/ECU remap, mis see on?

Chip tuning või  chippimine tähendab  füüsiliselt mootori tarkvara sisaldava kivi (chip) eemaldamist mootori juhtajust, mis asendatakse  teise kiviga, millel on juba optimeeritud tarkvara. Paljude enne 2000.a. valmistatud autodel on see ainuvõimalus. Tehnika aga areneb ja chip tuningut tehakse praegu  üsna harva.   Tänapäeval nimetatakse seda  juhtarvuti tarkvara optimeerimiseks ja tehakse seda  kahel viisil: läbi OBD (on-board diagnostic) pistiku või “tagaukse“ kaudu pingis(BDM-Background Debug Mode, On- Bench). Viimasel juhul tuleb juhtarvuti eemaldada sõidukilt, avada kaas ja kasutada spetsiaaladaptereid .

boot adapter  bdm bdm1

Alates 1. september 2009.a. kui EU-s hakkas kehtima suunis EURO 5, on kõikides juhtarvutites kasutusel kolmetuumalised protsessorid (tricore) mis on nõ. „tuning protected“. Nende  juhtarvutite tarkvara  saabki üldjuhul optimeerida pingis e. BDM. Sellest on tingitud ka kõrgem optimeerimise hind! Samas teevad optimeerimiseks kasuatavate seadmete riistvara ja tarkvara loojad edusamme, et  sõiduki tarkvara oleks siiski võimalik nö. üle kirjutada ka  läbi OBD pistiku.

          TriCore juhtarvuti ja BOOT pin                              Kolmetuumaline protsessor
tricore with boot pin             tricore
Mis ei ole Chip Tuning?

Kapoti alla ühendatav tuning box. Need karbid ühendatakse lihtsalt ühisanumaga (common rail) diisli lati küljes oleva rõhuanduri vahele, valetades juhtarvutile andurist tulevat infot, et lati rõhku reguleeriv  solenoid klapp tõstaks rõhku. Tulemuseks on  suurem jõudlus ja pöördemoment.  Selline tuunimine ei ole ega saa kunagi olema võrreldav sõiduki juhtarvuti tarkvara optimeerimisega. Miks? Optimeerimisel võetakse arvesse 10+ parameetrit, mitte ainult kütuselati rõhk! 

Milliseid sõidukeid saab tuunida?

Üldiselt saab tarkvara optimeerimist teha kõikidele sõidukitele, millel on juhtarvuti (siia ei kuulu siis kommutaator või mis iganes süütega karburaatoriga varustatud mootorid). Optimeerida saab nii diisel- kui ka bensiinimootoreid. Kõige suurem eelis on ülelaadimisega  turbo kui ka kompressoriga varustatud sõidukitel. See saavutatakse ülelaaduri rõhu tõstmisega,  kombineerides õige süüte ja kütuse pritse ajastusega. Vabalt hingavate mootorite optimeerimisel saadakse isegi 15% jõukasv, muutes süüte, pritse ja nukkvõllide tööd.

Milliseid muutusi oodata optimeeritud tarkvaraga sõidukilt?

*mootor reageerib innukamalt  gaasipedaalile
*sujuvam võimu ülekandmine ratastele
*vähem käiguvahetusi, sujuvam linnasõit
*diiselmootoritel väikesem kütusekulu

Kuidas  ikkagi tekib kütuse säästmine läbi tarkvara optimeerimise?

Kui me optimeerime diiselmootori tarkvara ja teemaks on kütuse säästmine (stage 1 map) siis pöörame erilist tähelepanu väändemomendi  viimisele just madalatele pööretele, samas peab jõud olema tagatud kogu pöörete vahemikus . Just madalale viidud pöördemoment   tähendab vähem gaasipedaali vajutamist,  saavutamaks sama kiirust. See tähendab ka seda, et sõiduk on sõidetavam kõrgemate käikudega madalamal kiirusel, mis piirab üleliigseid käiguvahetusi. Kui oskad kombineerida kõik need faktorid oma sõidustiiliga, oled võimeline säästma kesmiselt 5-8% kütust! 

Hakkasid huvi tundma, võta julgelt ühendust. Veel täna!
NB! Kõik algväärtused juhtarvutis on võimalik alati taastada, tasuta!
 
KONTAKT
 
 

HERS TUNING | Pilvetee tn. 5, 12618 Tallinn | info@motoekspert.ee | E-R 9-18 
Self guided audio tour app image